V současné době je stále náročnější pořídit si vlastní bydlení. Levnější alternativou k běžným domům a bytům se zdají být mobilheimy. Možná vás při slově mobilní dům přepadl stísněný pocit. Pravdou však je, že i mobilní domy vám mohou poskytnou vcelku prostorné a pohodlné bydlení. Lidé si tyto domy oblíbili zejména kvůli ceně. K ceně mobilního domu je však třeba připočítat ještě náklady na napojení do inženýrských sítí.

 

V horším případě pochopitelně ještě jejich vybudování na vašem pozemku. Do dobu budete pochopitelně muset zavést vodu, elektřinu a kanalizaci. UVažovat můžete i o plynu. Ideální je tedy koupit pozemek, který je již inženýrskými sítěmi vybavení.  Pak vás samotné napojení nebude stát tolik peněz.

mobilní dům denis

Kolik to stojí?

Za napojení na vodu zaplatíte kolem 20 tisíc korun, podobně se cena pohybuje také u napojení elektřiny. Nejvíce finančně náročná může být kanalizace. Ta se dle délky může vyšplhat i na pět desítek tisíc korun, často je však levnější a do této částky se vejdete se všemi sítěmi. Pokud si zvolíte vytápění plynem, bude třeba napojit ještě také plyn a počítat s dalšími výdaji. Každopádně si na připojení inženýrských sítí připravte asi 50 – 100 tisíc korun.

 

Jak je to s jednotlivými sítěmi

Mobilní domky mají většinou plynová topení s keramickou vložkou nebo elektrické vytápění. Jedná se buď o základní přímotopné panely nebo ústřední topení s elektrokotlem. Využít však můžete i podlahové topné fólie, krbová kamna nebo klimatizační jednotku s vytápěním. Vhodná jsou i solární konektory či tepelná čerpadla. Možnosti jsou tak prakticky stejné jako v obyčejném domě.

 

Vodu pochopitelně můžete napojit z vodovodního řadu, případně lze využít vlastní studni, pokud ji na pozemku máte a voda v ní v pořádku. Odpadní vody z mobilheimu můžete odvádět přímo do kanalizace, případně je možné pořídit žumpu nebo čističku odpadních vod. Ostatně ty jsou dneska velmi oblíbené.

 

Zapomínat nesmíme ani na plyn. Ten však potřebujete maximálně ke zmíněnému topení. V případě plynového sporáku doporučujeme spíše plnitelné propanbutanové láhve než přípojku plynu. Pokud však zvolíte sporák elektrický, ideálně indukční, nemusíte plyn řešit vůbec. Vaření pro vás tak bude mnohem pohodlnější.

 

Co se týká samotných rozvodů inženýrských sítí v mobilním domě, je v podstatě totožné jako v běžném domě. Sítě vedou podlahami, případně zdmi domu.

 

Není to jiné než u klasického domu

Napojení na inženýrské sítě by vás pochopitelně čekalo také v případě, že byste stavěli běžný dům. Výhodou toho mobilního je kromě ceny fakt, že vše bude velmi rychle hotové. Na stavbu nemusíte čekat rok nebo déle. Stačí si vybrat ze skladových zásob a bydlet můžete takřka ihned. A čekat dlouho nebudete ani v případě, že si necháte vyrobit mobil home na přání.

 

Pokud se vám stále varianta nějaké “maringotky” na pozemku nezdá, vězte, že i mobilní domy mohou být nerozeznatelné od běžného bydlení. Modulové domy se totiž dají kombinovat a může tak vzniknout zajímavý tvar bydlení. Vybrat si lze také vnější plášť i střešní krytinu. Navíc k mobilheimu můžete přistavět verandu, letní terasu nebo zimní zahradu. Je to jen a jen na vás. Na zahradě můžete vybudovat koupací jezírko nebo klasický bazén, případně zakoupit oblíbenou vířivku.

 

Váš domov bude nerozeznatelný od běžných domů, bude mít akorát jisté výhody. Kdykoli se rozhodnete, můžete se z pozemku odstěhovat, případně přestěhovat jen mobil home a na jeho místě postavit zděný dům. Ten mobilní pak můžete prodat, případně využívat na jiném pozemku jako kancelář nebo chalupu.