Plánujete rekonstrukci a zvažujete, že si domů pořídíte podlahové topení? Je to bezesporu šikovná věc, která dokáže zvýšit komfort. Ne nadarmo už naše babičky častokrát říkávaly „to chce klid a nohy v teple“ a je pravdou, že nejvíce tepla uniká právě nohama. Nabízí se otázka, jaké podlahy jsou pro podlahové topení vhodné?

Zbytečný luxus, nebo nedocenitelný pomocník?

Zatímco někteří nad instalací podlahového topení kroutí hlavou a považují jej za zbytečný luxus, který vlastně ani není potřeba a jen stojí další peníze, jiní si jej nemohou vynachválit. Pokud vám nevadí, že na začátku budete nuceni vynaložit nemalou finanční investici, svého rozhodnutí pořídit si domů podlahové vytápění určitě nebudete litovat.

Výhody podlahového topení

  • roční úspora až 20 %
  • dokonalá tepelná pohoda
  • vyšší komfort bydlení
  • bezprašný provoz
  • flexibilnost
  • snadná instalace

Instalatérství Musil

Jaká podlaha je vhodná?

Nad podlahou vhodnou pro vytápění je potřeba přemýšlet už tehdy, kdy jste ve fázi výstavby, nebo před zahájením rekonstrukce stávajícího bydlení. Jako vhodný kandidát se jeví nejen keramická, ale také kamenná dlažba. A to z toho důvodu, že z hlediska tepelné vodivosti mají odpor 0,010 m2 K/W.

Pokud vás příliš neláká vidina toho, že máte doma dlažbu a připadá vám tato varianta nekomfortní, pokud jde třeba o ložnici nebo obývací pokoj, nabízí se ještě další možnost a tou je marmoleum. To nabízí tepelný odpor 0,014 m2 K/W. Příliš pozadu nezůstávají ani lepené vinylové podlahy mající odpor  0,015 m2 K/W.

Dřevo ano, ale ne všechno

Pro podlahové vytápění je důležitá dobrá vodivost a jak je známo, dřevo je perfektním vodičem. Ovšem ne každá dřevěná podlaha je pro tyto účely vhodná. Ideální volbou jsou dvouvrstvé a třívrstvé podlahové krytiny. Při pokládce pak doporučujeme zvolit lepení nebo korek.

A co koberec?

Koberec se při podlahovém vytápění všeobecně nedoporučuje, pokud na něm ale přeci jen trváte, vybírejte takový, jehož tloušťka nepřesáhne 10 mm. Určitě nejsou vhodné koberce s filcem a koberce s vysokým chlupem.