Kapková závlaha je součástí automatických závlahových systémů a může zahrnovat i zavlažovací rohože. Zalije vám rostliny v nádobách na terase i skleník. Automatické zavlažování trávníku vám zase usnadní systém s vysouvacími tryskami.

Automatický systém zavlažování lze naprogramovat, ovládat i na dálku a funguje, i když jsme třeba na dovolené. Rotační a rozprašovací vysouvací postřikovače zajistí zavlažování trávníku. Kapková závlaha se zase využívá tam, kde buď není možné, nebo není ekonomické používat klasické postřikovače. Tento systému mikrozávlah využijete třeba na zalévání záhonů, jednotlivých rostlin, ale i živých plotů, rostlin v nádobách i ve skleníku.

Správná zahrada

Jak funguje kapková závlaha

Kapkovací potrubí vypadá jako hadice s dírkami. Aby byla závlaha rovnoměrná na začátku, uprostřed i na konci, kapkovací potrubí je vybaveno průtokovým labyrintem a membránovou kompenzací u každého otvoru. Voda pak vytéká ze všech dírek stejně, stéká na půdu a ne na listy a každá rostlina má potřebný díl vody.

Kapkovací potrubí pod zem i nad zem

Kapkové zavlažování může být na povrchu, nebo uložené pod zemí. Kapkovací potrubí pro podzemní použití disponuje technologií měděné ochrany proti vrůstajícím kořenům. Je chráněno před poškozením a má dlouhou životnost. Kapkovací potrubí pro nadzemní použití je velmi odolné proti poškození.

Výhody kapkového zavlažování

Kapková závlaha může být součástí kompletních zavlažovacích systémů. Hodí se bodovou závlahu půdopokryvných rostlin, hustou výsadbu, živé ploty, keře, stromky, skleníky i rostliny v nádobách. Spotřebuje méně vody a je vysoce efektivní. Flexibilní potrubí je odolné proti mechanickému poškození, zlomení i překroucení a kapkovače se neucpávají. Dvouvrstvá konstrukce hadice je odolná vůči chemikáliímhnojiv i postřiků, poškození ultrafialovým zářením i růstu řas. Barva potrubí navíc splyne s mulčovací kůrou.  

Zavlažovací rohože

Součástí systému závlahy mohou být i zavlažovací rohože. Speciální kapkovací systém kapkovací potrubí integrováno v pravidelných rozestupech mezi vrstvy geotextilie. Díky tomu voda z kapkovačů v první fázi nasytí geotextílii a následně rovnoměrně zavlaží celou plochu. Na čerstvě vysetý záhon jsou ideální.