Odpad u umyvadla zase neodtéká, line se z něho nepříjemný odér a vám na čele vyskakuje nespokojená vráska? Ne vždy je hned nutné volat odborníka. Ucpaný odpad u umyvadla můžete zkusit vyčistit sami. A my vám poradíme jak!

Slupky, vlasy, tuk…co může za ucpaný odpad?

Ucpaný odpad není v domácnosti nevídaným jevem. Minimálně jednou se s ním setkáme asi úplně všichni. Zatímco za neodtékajícím odpadem v kuchyni mohou zbytky jídla, slupky, skořápky nebo třeba tuk, v koupelně mohou být na vině vlasy nebo chlupy.

Jak poznáte neodtékající odpad?

  • zhoršený nebo hodně pomalý odtok vody
  • nevábný zápach
  • může být cítit kanalizační odér

Instalatérství Musil

S ucpaným odpadem si poradí kombinace tří surovin, které máme všichni doma

Ještě než na telefonu vytočíte instalatéra a s oroseným čelem mu vyjevíte svůj problém, zkuste si s ucpaným odpadem poradit sami. Na pomoc si můžete vzít trojici surovin, které najde v domácnosti každá hospodyňka:

  • ocet
  • jedlá soda
  • teplá voda

Nasypte do odpadu celý sáček jedlé sody, zalijte ji hrníčkem octa a po dvaceti minutách odpad propláchněte vroucí vodou. Proces doporučujeme ještě jednou zopakovat. Nenajdete-li doma jedlou sodu, můžete ji nahradit práškem do pečiva.

Sůl je nad zlato i nad ucpaný odpad

Na čištění odpadu můžete vzít i ingredienci, o které se hovoří v jedné oblíbené pohádce. Ne nadarmo se říká, že sůl je nad zlato a v tomto případě může pomoci i s ucpaným odpadem.

Do odpadu umyvadla nasypte hrníček soli a nechte ji tam hodinu působit. Poté odpad prolijte vroucí vodou a proces zopakujte.

Co když odpad stále neodtéká?

Zkusili jste jeden, druhý nebo dokonce oba způsoby, ale odpad stále neodtéká? Možná je na vině ucpaný sifon. Ani tady se nemusíte hned spoléhat na pomoc profesionála, sifon zvládnete vyčistit sami.

Pod sifon umístěte lavor nebo kbelík, odšroubujte ho a nechte z něho vytéct zbylou vodu i usazené nečistoty. Zkontrolujte těsnění, pakliže zjistíte, že se drolí nebo je tvrdé, rovnou ho vyměňte. Sifon se určitě vyplatí čistit pravidelně, předejdete tak nejen nevábnému odéru, ale i případnému ucpání.